BOSTON GEAR G1052ARH Worm Gear, 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€164.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 12" |
| Face Width | 1/2" |
| Gear Ratio | 40:1 |
| Hub Dia. | 1 11/25" |
| Hub Projection | 0.62" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 40 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 3.54" |
| Overall Length | 1 3/25" |
| Pitch Dia. | 3.333" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 2.84 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- ECEF M1514 Tap Set, 1 Inch Size, High Speed Steel
- STEARNS BRAKES 108774205002 Brake
- CJT KOOLCARB 12506875 Jobber Drill Bit 11/16 Inch 135 Degrees
- ACROVYN SM20M10F1351N Corner Guard, 120 Inch Height, 3 Inch Width, Smokey Elm
- YELLOW JACKET 63333 Metal Conduit Bending Tools, Alloy
- OSG 3182058 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 5.80 mm Milling Dia., 11.60 mm Length Of Cut
- WRIGHT TOOL 3439 Flex Handle, Contour Grip, 3/8 Inch Drive, 10-3/4 Inch Length
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL16X63D Enclosed Disconnect Switch, 3 Pole, 600 VAC, 60 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Equipment
- Traffic Barricades
- Pneumatic Globe Control Valves
- Elevator Sump Pump with Oil Sensor
- Vibratory Feeders
- LOC-LINE Extended Elbow
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- PACKERS KROMER Tool Balancer
- HAYWARD SV Series Solenoid Valve
- POWER DRIVE Ball Bearing Idler Sprockets
- APOLLO VALVES 102S Series Non Rising Stem Solder Gate Valves
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Reinforced Tees, Socket x Spigot x Fipt
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1052ARH Worm Gear, 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€164.78 /unit



