BOSTON GEAR G1051RH Worm Gear, 12 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€141.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 12" |
| Face Width | 1/2" |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Hub Dia. | 1.18" |
| Hub Projection | 0.62" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 30 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 2.71" |
| Overall Length | 1 3/25" |
| Pitch Dia. | 2 1/2" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 2.84 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- SMC VALVES ISE2-T1-15 Pressure Switch, 1/8 Inch N Port Size
- EATON NW3125WK Molded Case Switch, N-Frame, 3 Pole, 1250A, 690 Vac, 50 Kaic At 415 Vac, Without Terminals
- APPLETON ELECTRIC A400
- TITAN FASTENERS FJBH10110
- EDWARDS SIGNALING 89STRB-AQ Flush Mount Strobe, Blue, 24VAC/DC, 0.39A Rating
- MARTIN SPROCKET CSD36051X50 Drum Pulley, Standard, 36 Inch Outside Dia., MXT50 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
- SQUARE D QO403L60NF Load Center Lug 60A 208Y/120VAC 3-Phase
- DAZOR 195M3-WH-DL Contemporary Arm Pedestal Floor Stand Light, Daylight, 45W, White
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Accessories
- Breathing Air Cylinder Carts
- Fuse Blocks
- Trash Pickers and Grabbers
- Alloy Steel Rod Stock
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- NEWSTRIPE HashMark Master
- DESTACO 371-M Series Pull Action Latch Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- JONARD Micrometer Torque Wrench
- PARLEC Collet Nut
- VERMONT GAGE Gage Boxes And Libraries
- GLOBE SCIENTIFIC Pipettes
- DAYTON Strainer Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1051RH Worm Gear, 12 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€141.59 /unit



