FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 24" |
| Face Width | 1/4" |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Hub Dia. | 0.63" |
| Hub Projection | 0.31" |
| Material | Bronze |
| No. Of Teeth | 20 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 0.94" |
| Overall Length | 14/25" |
| Pitch Dia. | 0.833" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Plain |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.42 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- SALISBURY BN-1 Beard Net-fire Resistant Gray Universal
- TITAN FASTENERS AAR16140
- EATON 5682D24G14 Molded Case Circuit Breaker, 125-350A, 3-Pole, 25A, 500 Vac, 250 Vdc, 1A-1B, 120 V, 60 Hz
- OSG 34400208 Screw Thread Insert Tap, M2.5x0.45 Thread Size, 6 mm Thread Lg, 49.00 mm Overall Lg, TiCN, Plug
- BROWNING 4U8V530 8V
- VERMONT GAGE 912122260 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 22.26 mm Size
- LABCONCO 9500620 Work Surface, 72 Inch Width, 1 1/4 Inch Height, 30 Inch Length, Left Side
- STARRETT 99186-09-11-1/2 08488 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 119-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Manhole Shelters and Umbrellas
- Exterior Automotive Accessories
- Speciality Fuses
- Microscope Cameras
- Pond Aeration Tubing
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- PROTO 1 Inch Impact Socket, Imperial, Alloy Steel, Standard
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Printed Graduations
- FLEXTECH Heavy Duty Radiator Hose
- BUSSMANN CM Series Specialty Fuses
- GENERAL PIPE CLEANERS Tool Boxes
- MITUTOYO Transmitters
- BUSSMANN LP-CC Series Low-Peak Time Delay Fuse Links, Rejection Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1034 Worm Gear, 24 Diametral Pitch, 14.5 PA, 20 Teeth, Right Hand, Bronze
€87.12 /unit







