FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 32" |
| Face Width | 0.219" |
| Gear Ratio | 100:1 |
| Hub Dia. | 0.69" |
| Hub Projection | 0.31" |
| Material | Bronze |
| No. Of Teeth | 100 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 3.21" |
| Overall Length | 0.529" |
| Pitch Dia. | 3 1/8" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Spoke |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.34 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- APPROVED VENDOR AMS203 Expansion Joint 3 Inch Single Sphere
- BAND-IT GRC354 Strapping Buckle, Fits 1/2 inch Strap Width, Galvanized Carbon Steel, Flat
- SALSBURY INDUSTRIES 3816S-3PBFP Outdoor Parcel Locker, 17.5 x 57.875 x 17.5 Inch Size, With Private Access
- GRAINGER 14875_72_0 Stainless Steel Round Tube 316, 1 1/4 Inch Dia, 6 Ft Length, 0.095 Inch Wall Thick
- VERMONT GAGE 191108420 Trilock Assembly, Class XX, Go, Steel
- SPEC C04200590880M Compression Spring, 68.5 lbs/In Stiffness Rate, 21.2 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- PARKER DSL105C1 4 Way 3 Position Spool Type Solenoid Valve, 7 gpm
- RULAND MANUFACTURING MCL-7-AN 7mm One-Piece Shaft Collar, Anodized Aluminum, Clamp Style, 18mm OD, 9mm Wd.
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Kitchen and Wet Area Mats
- Crimping Tool Dies
- Chair Hand Trucks
- Round Standoffs
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread With Variable Length
- BRADY Portable Lockout Kit, Valve Lockout
- SQUARE D Push Rod Plunger Actuator Limit Switch Head
- HOFFMAN Type 12 Free Stand Multi Door Enclosures
- ANVIL Galvanized End Plates
- AMERICAN TORCH TIP Water-Cooled Torch Packages, Flex, 250 Amp
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1033 Worm Gear, 32 Diametral Pitch, 14.5 PA, 100 Teeth, Right Hand, Bronze
€248.22 /unit







