BOSTON GEAR 226D-10 Hollow Output Shaft Helical Reducer, 10:1 Ratio, No Base
Get it by Thursday, Apr 9
€3,712.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Diameter | 7 1/2" |
| Efficiency | 95% |
| Finish | Standard Paint |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 178 RPM |
| Input Style | Projecting Shaft |
| Lubrication | Klubersynth UH1 6-460 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 2 9/10 hp |
| Motor Hp | 2 hp |
| Mounting Type | No Base |
| Output Dia. | 1 1/4" |
| Output Hp | 1 9/10 hp |
| Output Type | Hollow Bore Shaft |
| Product Datasheet | boston-gear-221d-10.pdf |
| Product Series | 200 Series |
| Reduction Type | Double |
| Torque Rating | 672 lbs.-in. |
| Type | Double Reduction Non Flanged |
| Width | 7 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear ratio | max. input hp | input style | reduction type | ratio | center distance | mounting type | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
221D-10 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 10:1 | - | - | - | €3,092.45 | |
![]() |
221D-14 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 14:1 | - | - | - | €3,092.45 | |
![]() |
221D-20 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 20:1 | - | - | - | €3,092.45 | |
![]() |
221D-24 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 24:1 | - | - | - | €3,092.45 | |
![]() |
221S-4 | 4:1 | 2 1/50 hp | Projecting Shaft | - | - | 2 3/25" | No Base | Standard Paint | €2,550.99 | |
![]() |
226D-14 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 14:1 | - | - | - | €3,712.71 | |
![]() |
226D-17 | - | - | No Flange (Projecting Shaft) | 200 Series Parallel Shaft | 17:1 | - | - | - | €3,712.71 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ZDA9455X2424
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL23CM10 Single Flush Receptacle, 20A, 125VAC, 2 Pole, 3 Wire Grounding, Yellow
- GRAINGER 04PL-CA11-0360-11D-38D Flexible Metal Hose Assembly, 1/4 Inch Hose Inside Dia, 5 Inch Dynamic Min. Bend Radius
- APOLLO VALVES 88L24801 Ball Valve, 2 Inch 150Rf, Full Port, Ball And Stem
- GRAINGER ZUSA-RC-136 Viton Round Cord, 7/16 Inch, 0.437 Inch, 10 ft Overall Length, 75A
- MEDCASTER RZ02TPN070TLTS06 General Purpose Threaded Stem Caster, 2 Inch Wheel Dia, 110 lb, 2 3/4 Inch Mounting Height
- KECKLEY 3/43THY-CIM20M34-FTI-B7 Y Strainer, Cast Iron, 3/4 Inch Pipe Size, NPT, 400 psi, 3 3/4 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Decking
- Sanding Cross Pads
- Thermostat Cable
- Wire Mesh Slings
- Flow Control Check Valves
- LOUISVILLE AS4000 Series Aluminium Step Ladders
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal, 33 x 13 mm and 9.5 mm Dots
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- LASCO Elbow, 90 Degrees , Side Outlet
- COOPER B-LINE Type 1 Medium Panel Enclosures
- DEWALT Hammer Drill Bit Sets
- 3M 9200+ Series Aura Particulate Respirators
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 14.5 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR 226D-10 Hollow Output Shaft Helical Reducer, 10:1 Ratio, No Base
€3,712.71 /unit







