FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Butt Hinge |
| Bearing Type | Plain |
| Corner Type | Square |
| Corners | Square |
| Door Leaf Height | 4" |
| Door Leaf Thickness | 0.13" |
| Door Leaf Width | 1 3/4" |
| Features | For Use On Internal Or External Doors Without Door Closers, Hinges Can Be Furnished With Hospital Tips (HT), Template Screw Hole Location |
| Finish | Dark Oxidized Satin Bronze, Oil Rubbed |
| Frame Leaf Height | 4" |
| Frame Leaf Thickness | 0.13" |
| Frame Leaf Width | 1 3/4" |
| Hardware | Included |
| Hinge Number | #1 Heavy Duty |
| Holes | With |
| Holes Per Leaf | 4 |
| Includes Hardware | Hardware Included |
| Ligature Resistant | No |
| Load Capacity | 75 lbs. |
| Material | Bronze |
| Mounting | Full Mortise |
| Mounting Style | Full Mortise |
| Number Of Holes Per Leaf | 4 |
| Number Of Wires | 4 |
| Orientation | Non Handed |
| Overall Height | 4" |
| Overall Knuckle Height | 0.438" |
| Overall Width | 4" |
| Pin Dia. | 0.312" |
| Pin Diameter | 5/16" |
| Pin Material | Steel |
| Pin Type | Non Removable |
| Range Of Motion | 270° |
| Range Of Motion - Maximum | 270° |
| Removable Pin | No |
| Required Door Thickness | 1 3/8" to 3" |
| Standards | Ansi, Bhma |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- DIXON 71S12X12 Push-In Male Swivel Branch Tee, Brass, 3/8 Inch Tube x 3/8 Inch M-NPTF
- EATON NZM2-XSH-12-48-NA Handle Mechanism, FLAnge Mounted, Na Type, Nzm2, Frame J-K, Nema 12, 48 Inch
- CLE-LINE C21033 1821 3/16X8 Sds+2 Tct Hammer Dr Sandblasted Finish
- REGAL 050490AM95 End Mill With AlTiN Coated, Single End, 1-3/4 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 6 Flutes
- LITHONIA LIGHTING 2GTL 2 20L EZ1 LP840 LED Recessed Troffer 4000K 21W 120-277V
- MI-T-M 15-0006 Extension Hose, 50 Feet Length, 3/4 Inch Hose ID, Industrial, Black
- WOODHEAD 1300080021 301000A01F010 Cordset, 10 Pole, Female, 1 Feet, 16/10 Size, PVC
- GATES 14MX-28S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure and Vacuum Switches
- Hazardous Location Motor Starters
- Exit Device Trims
- Handrail Brackets
- Cylindrical Vibration Isolators
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- JOHN GUEST Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 18 mm Glass Culture Tubes
- BRADY Reflective Banding Tape, Red
- NORDFAB Duct Clamps
- FEBCO Rubber Part Kits
- EATON D2RF Series General-Purpose Relays
- BUSSMANN CHCC Fuse Holder, UL Class CC, With Indicator
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST F1914X4DOORHINGEUS10BBRZ Butt Hinge, 4 Holes per Leaf, 4 Inch Door Leaf Height, 1 3/4 Inch Door Leaf Width
€59.29 /unit
