BERNER IDC12-3144ABJ-G High Velocity Air Curtain | AE9FQH 6JGH9
BERNER IDC12-3144ABJ-G High Velocity Air Curtain
Item: AE9FQHModel: IDC12-3144ABJ-GCross Ref: 6JGH9
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 4000 FPM
Air Curtain Air Volume 4782 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 12 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 4000 FPM
Air Volume 4782 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 66
Depth 18"
Drive Type Direct Drive
Electrical Connection Hardwired
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 12 ft.
For Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 10.5A
Grille Material Aluminum
Heated/not Heated Not Heated
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Includes Activation Switch, Factory Mounted Control Panel
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 5292 FPM
Max. Air Volume 4782 CFM
Max. Amps 10.5A
Max. Door Width 12 ft.
Max. Mounting Height 10 ft.
Max. Mounting Height 12 ft.
Max. Mounting Height - Insects 10 ft.
Max. Operating Temp. Not Available
Max. Rpm 1680 RPM
Min. Operating Temp. Not Available
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Horsepower Per Motor 1/2 hp
Motor Hp 1/2 hp
Motor Type Permanent Split Capacitor
Mounting Height For Insect Control 10 ft.
Mounting Height For Temperature Control 12 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 208/240V AC
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 147"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 1
Power Consumption 1.59 kW
Power Cord Length Not Available
Profile Type Standard Profile
Requires Hard Wiring
Sanitation Certified No
Series IDC12 Series
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 208/230V
Washdown No
Width 147"