BALLYMORE WA-AD-073214RSU Lockstep Rolling Ladder, Steel, 70 Inch Height
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€1,587.81 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Lockstep Rolling Ladder |
| All-directional | Yes |
| Assembled L X W X H | 55" x 32" x 103" |
| Base W X L | 32" x 55" |
| Color | Gray |
| Eligible For Ups | No |
| Entrance Chain | No |
| Freight Class | 400 |
| Handrail Configuration | No Handrails |
| Locking Mechanism | No Locking Mechanism |
| Lockstep Type | Weight Actuated |
| Overall Height Inches | 103" |
| Recommended Freight Method | LTL |
| Set Up Option | SU |
| Setup (assembled) | Yes |
| Skid Dims | 120 x 40 x 5 |
| Skid Height | 5 |
| Skid Length | 120 |
| Skid Width | 40 |
| Slope | 56° |
| Step Width | 24 |
| Steps | 7 |
| Top Step Height Inches | 70" |
| Top Step Length | 1175 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 69.3 |
Product Variants
| Product | Model | Platform Height | Overall Height | Load Capacity | Platform Width | Platform Depth | Color | Assembled/unassembled | Base Depth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
326P | - | 2.4 ft. | 450 lbs. | 24" | 10" | Gray | Unassembled | - | €468.92 | |
![]() |
218PSU | 19" | 1.6 ft. | 450 lbs. | 16" | 10" | Gray | Assembled | 19" | €285.06 | |
![]() |
218P | 19" | 1.6 ft. | 450 lbs. | 16" | 10" | Gray | Unassembled | 19" | €286.21 | |
![]() |
H426R | 3.2 ft. | 5.7 ft. | 450 lbs. | 24" | 10" | Gray | Unassembled | 31" | €702.68 | RFQ
|
![]() |
Nav-10RF | 8.3 ft. | 11.1 ft. | 450 lbs. | 16" | 14" | Gray | Unassembled | 69" | €2,444.57 | |
![]() |
Nav-10RS | 8.3 ft. | 11.1 ft. | 450 lbs. | 16" | 14" | Gray | Unassembled | 69" | €1,829.68 | |
![]() |
Nav -7RS | 5.8 ft. | 8.6 ft. | 450 lbs. | 16" | 14" | Gray | Unassembled | 51" | €1,770.93 |
Explore Products
- CLEVELAND C71144 2001 Jobber Length Drill Bit, #44 Size, 1 1/8 Inch Flute Length, 5/64 Inch Shank Dia
- AEROQUIP 1PCP5 Ptfe Hose 13/32 Id x 60 L Brass 2000 Psi
- HOFFMAN A90SMP20 23520 Side Mounted Panel, With Mounting Channel, 78 x 20 Inch Size, White
- ARO PD15R-BSS-STT Diaphragm Pump
- ASHCROFT 10W1350RT260C Threaded Thermowell, 1 in MNPT, For 15 in Stem Lg, 13 1/2 in Insertion Lg, Male, 304 SS
- SPEARS VALVES 866SV-578C Clamp-On Saddle, Socket, FKM, SS, 8 x 2 Inch Size, CPVC
- CASH VALVE GT11312473 Gland, Type 2300
- PARKER EB-10X1.5-0100 Tubing, Polyethylene, Black, 10 mm Outside Dia, 7 mm Inside Dia, 100 Ft Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- C-Frame Motors
- Load Binders
- Vector Motor Brakes
- Motor Driven Trolleys
- Containment Booms
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Lime
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- ACROVYN Corner Guard Silver
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Store Grid Mounted Systems, Grid Panels
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Letter Set Brass Stencils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALLYMORE WA-AD-073214RSU Lockstep Rolling Ladder, Steel, 70 Inch Height
€1,671.38 /unit






