BALLYMORE DEP5-2460 Rolling Work Platform Steel Dual 50 In.h
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€2,593.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Work Platform |
| Assembly | Unassembled |
| Base Depth | 109" |
| Base Length | 109" |
| Base Width | 33" |
| Bottom Width | 33" |
| Climbing Angle | 59° |
| Color | Gray |
| Finish | Paint |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Height | 3 ft. |
| Handrails | Includes Handrails |
| Height Adjustability | Fixed Height |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Load Capacity | 800 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Rolling |
| Number Of Access Sides | 2 |
| Number Of Guard Rails | 4 |
| Number Of Handrails | 4 |
| Number Of Legs | 4 |
| Number Of Steps | 5 |
| Overall Height | 86" |
| Overall Height - Maximum | 7.2 ft. |
| Platform Height | 50" |
| Platform Height - Maximum | 4.2 ft. |
| Platform Length | 60" |
| Platform Style | Dual Access |
| Platform Width | 24" |
| Step Width | 24" |
| Tread | Serrated |
| Tread Type | Serrated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 110.7 |
| Ship height (cm) | 127 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 76.2 |
| HS code | 7326908560 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Steps | Material | Platform Height | Platform Depth | Platform Width | Bottom Width | Handrail Height | Base Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DEP3-3648 | 3 | Stainless Steel | 30" | 48" | 36" | 41" | 3 ft. | 72" | €2,403.76 | |
| DEP3-3660 | 3 | Stainless Steel | 30" | 60" | 36" | 41" | 3 ft. | 84" | €2,614.13 | |
| DEP3-3672 | 3 | Stainless Steel | 30" | - | 36" | 41" | 3 ft. | 96" | €2,991.08 | |
| DEP4-3660 | 4 | Stainless Steel | 40" | 60" | - | 41" | 3 ft. | 97" | €3,116.10 | |
| DEP5-2436 | 5 | Stainless Steel | 50" | 36" | 24" | 33" | 3 ft. | - | €2,565.63 | |
| DEP5-2448 | 5 | Stainless Steel | 50" | 48" | 24" | 33" | 3 ft. | 97" | €2,715.04 | |
| DEP6-2436 | 6 | Stainless Steel | 60" | 36" | 24" | 33" | 3 ft. | 98" | €2,871.19 |
Explore Products
- OHAUS 30429846 Compact Bench Scale, 120 G Capacity, 0.0001 G Scale Graduations
- REGAL 008905AS43 Hand Tap Set With Steam Oxide, #3-48 UNC Size, H2 Limit, 3 Flutes
- DORIAN DST BM16 06 096-STUCL11-D-I
- HOFFMAN CCS8IJRLG 42229 Intermediate Joint, Fits 80 x 80mm Size, Light Gray, Steel
- TSUBAKI H50BTL26 (2012) HT
- GRAPHIC CONTROLS 82-72-3213-06 - BLUE STATIC PENS Static Chart Recorder Pen, Blue, Circular Chart Recorders
- PASS AND SEYMOUR 5262-W Hard Use Duplex Receptacle, Spec Grade, 15A, 125V, White
- SMC VALVES CG1A32-26A-670 Actuator Assembly, 32 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Compressed Air Sprayers
- Ethernet Switches
- Microscope Slides and Slide Storage
- Aquastat Relays
- Recycled Trash Bags and Liners
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- ANVIL 260R Series Reduced Hanger Rod Clevis Hangers
- APPROVED VENDOR Dome Door Stop
- OSG 10052 Series Straight Flute Tap
- ALLEGRO SAFETY Elbows
- VERMONT GAGE Minus Black Guard Class Zz Standard Pin Gages, Metric Cabinet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALLYMORE DEP5-2460 Rolling Work Platform Steel Dual 50 In.h
€2,730.13 /unit
