BALDWIN FILTERS PA2838 Air Filter Element
Get it by Wednesday, Apr 8
€329.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Features | Air Element |
| Height | 10.062" |
| Includes | 15-1/4" Lid, Attached End Seal, Attached Gasket |
| Length | 10.062" |
| Outside Dia. | 12 7/8" |
| Overall Height | 10 1/16" |
| Overall Length | 10 1/16" |
| Overall Width | 12 7/8" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 12 22/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.45 |
| Ship height (cm) | 41.91 |
| Ship length (cm) | 28.96 |
| Ship width (cm) | 41.91 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HCMS12106 Straight Plug, Female, With 6 Feet Cable, 12 Pole
- VOLKEL 26716 Hexagon Die Nut, HSS DIN 382, Mf 27 x 1.5 Size
- KIPP K0269.1A12X50 Adjustable Handles 1.99 10-32 Orange
- DAYTON 2MXZ9 Propeller Diametermeter 8 Inch Hub Less Bore Diameter
- GRAINGER 18353_48_0 Copper Round Tube, 2 Inch Outside Dia, 1 Inch Inside Dia, 0.5 Inch Wall Thickness
- EATON T800R-050002R Transformer, 120/240 V Primary, 3.5 kW Power Rating, 1 Phase
- WEG CSW30H-BF0 14379561 Pushbutton, Non illuminated flush Type, White, Hazardous duty
- VERMONT GAGE 111293800 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.938 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- RULE
- MOLDEX
- LAVI
- UNISAN
- Air Grinders
- Stud Finders
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Chemical-Resistant C-Face Pump Heads
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DESTACO 334 Series Pull Action Latch Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- MACROMATIC Seal Leakage and Over Temperature Relay
- VIKAN 1.5 Inch Dia. Tube Brushes, Medium
- TB WOODS Grid Hub Couplings
- GROVE GEAR NH Series, 818 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2838 Air Filter Element
€329.74 /unit
