BALDWIN FILTERS PA2429 Air Filter Element 15-11/16 Inch Length
Get it by Monday, Jun 1
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€140.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Compatible Vehicle Make | Gmc, International |
| Description/special Features | Air Element |
| Element Only | No |
| Engine Air Filter Design | Round-Oval |
| Features | Axial Seal Filters Have Securely Affixed Metal End Caps With A Raised Gasket To Ensure A Proper Seal And Prevent Leaks, Prevent Airborne Contaminants From Reaching The Combustion Chamber |
| Filter Design | Axial Seal |
| Fit Type | Vehicle Specific |
| Height | 15 11/16" |
| Includes | A. Gasket. [1] Attached |
| Inside Diameter | 5/8" |
| Inside Diameter - Bottom | 5 11/16" |
| Length | 15 11/16" |
| Media Material | Cellulose, Paper |
| Outside Dia. | 12 1/16" |
| Outside Diameter - Bottom | 12 1/16" |
| Overall Height | 15 11/16" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Shape | Round |
| Use Location | Engine |
| Width | 12 1/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 39.85 |
| Ship length (cm) | 30.63 |
| Ship width (cm) | 30.63 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0335080 Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 14.76 Inch Height
- ROCKY MOUNTAIN TWIST 953HS37ST Threaded Shank Drill Bit, #37 Drill Bit Size, 5/16 Inch Flute Length
- ALBION CASTERS 20PB03201SG Swivel Plate Caster 500 Lb 3 Inch Diameter
- DIXON 1204-12-12 Hose Connector, Steel, 1-1/16 Inch-12 Male JIC x 1-1/16 Inch-12 Male JIC
- MAIN FILTER INC. MF0419363 WGH9438 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 13.11 Inch Height
- TB WOODS 725H09.1414
- SUPCO SPP-8E Starter Super Boost
- TB WOODS AJ15 X 7/8HUB
Explore More
- KEYSHAFT
- Scoop Shovels
- Painting and Finishing Tools
- Drum Heaters
- Accumulator Repair Kits
- Smoke Machines
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Orange
- CONDOR Chain Saw Orange Chaps
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- THERMOSEAL Gasket Sheet Synthetic Fibers Thickness
- DUTTON-LAINSON Assemblies
- NIBCO Plugs, Black
- WEG Electric Motors, 40Hp
- DYNABRADE Washers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2429 Air Filter Element 15-11/16 Inch Length
€148.16 /unit
