BALDWIN FILTERS PA1992-FN Air Filter Element
Get it by Monday, Jun 1
€192.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Features | Air Element |
| Height | 16 3/8" |
| Includes | 15 3/4" Fins, Attached, G103-N Included |
| Outside Dia. | 12.031" |
| Outside Diameter | 12 1/32" |
| Overall Height | 16 3/8" |
| Overall Length | 16 3/8" |
| Overall Width | 12 1/32" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 12.031" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.96 |
| Ship height (cm) | 49.53 |
| Ship length (cm) | 42.93 |
| Ship width (cm) | 42.93 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- GATES 7838-5215 QD Style Bushing, 2-15/16 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0425914 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- EATON UGTH4330TCH Lever Bypass Triplex Ground Meter Socket, 600 VAC, 320A, 1 Phase
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5042 Process 0-30 Psi/Kpa 1/4 Inch, Npt St/St
- ANVIL 0362027906 1/2 X 1/2 X 3/8 Forged Steel Socket With Tee
- APOLLO VALVES 19KHHN125 Non Code Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 125 Psig, 2 Inch Size, MNPT x FNPT
- GROVE GEAR S8572404.00 Reducer
- TRIUMPH TWIST DRILL 044420 Drill, Heavy-Duty, 5/16 Size, 135 Deg. Split Point, HSS, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Service Counters
- Snips Shears And Scissors
- Heat Shrink Roller Covers
- Dressing Sticks
- Carbon Steel Rod Stock
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- SALISBURY Dielectric Overboots
- BALDOR MOTOR Footless Break Motors, Three Phase, TEFC
- GARDNER BENDER Electrical Enclosure Hole Seals
- WATTS RK-LF007 Series Backflow Preventer Repair Kit
- STEARNS BRAKES 87600 Series Hub And Set Screw Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA1992-FN Air Filter Element
€192.74 /unit
