BALDOR MOTOR L3708T-50 Single Phase Motor, 220V, 1500 RPM, 50 Hz, 5 hp, TEFC, 213T Frame | AJ6XBL
BALDOR MOTOR L3708T-50 Single Phase Motor, 220V, 1500 RPM, 50 Hz, 5 hp, TEFC, 213T Frame
Item: AJ6XBLModel: L3708T-50
In Stock
1500 RPM
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item 50 Hz Motor
Ac/dc AC
Ambient Temp. 40°C
Amps 22A
Base Indicator Rigid
Base Type Rigid Base
Break-down Torque 62.4 lbs.-ft.
Class Stock
Code G
Conduit Box Material Steel
Conduit Box Position F1
Design Code L
Duty Continuous
Enclosure Design TEFC
Frame 213T
Frame Material Steel
Frequency 50 Hz
Full Load Amps 22A
Full Load Torque 18.1 lbs.-ft.
Full Load Torque 18.1 ft.-lbs.
Hp 5 hp
Insulation Class Class F
Inverter Code Not Inverter
Lead 2#14 A PH,2#14 B PH
Lead 2#14 A Ph, 2#14 B Ph
Line-line Res. @ 25° C 0.378 ohms A Ph/1.32 ohms B Ph
Locked-rotor Torque 45.2 lbs.-ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Mounting Type Foot Mounted
Motor Speed 1450 RPM
Mounting Type Foot Mounted
Multiplier L1
Nameplate Rpm 1450 RPM
Nema/iec NEMA
No Load Amps 8.03A
No. Of Motor Leads 2
No. Of Poles 4
No. Of Speeds 1
Nominal Efficiency 84%
Overall Length 19.02"
Phase 1
Power Factor 96
Product Datasheet baldor-motor-l3708t-50.pdf
Proprietary No
Pull-up Torque 28.2 lbs.-ft.
Pulley Face Code Standard
Revision G
Rpm 1450 RPM
Service Factor 1
Shaft Dia. 1 3/8"
Shaft Ground Indicator No Shaft Grounding
Shaft Rotation Reversible
Start Configuration DOL
Starting Amps 138.4A
Synchronous Rpm 1500 RPM
Temp. Rise @ Rated Load 75°C
Type 3732LC
Voltage 220V
Wire Size 14 AWG