BALDOR MOTOR IDCSWDM3538 Invester Duty Washdown Motor, 1800 RPM, 0.5 hp, 3 Phase, TENV, 56C Frame
Item: AJ6WBNModel: IDCSWDM3538
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Washdown Motor
Ac/dc AC
Ambient Temp. 40°C
Base Rigid Base
Base Indicator Rigid
Base Type Rigid Base
Break-down Torque 7.12 lbs.-ft.
Conduit Box Material Steel
Conduit Box Position F1
Design Code B
Duty Continuous
Enclosure Design TENV
Finish Unfinished
Frame 56C
Frame Material Stainless Steel
Frame Size 56C
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 1.7-1.6/0.8A
Full Load Torque 1.49 lbs.-ft.
Full Load Torque 1.49 ft.-lbs.
Hp 1/2 hp
Insulation Class Class H
Inverter Code Inverter Duty
Lead 9#18
Line-line Res. @ 25° C 32.5 ohms A Ph/0 ohms B Ph
Locked-rotor Torque 5.09 lbs.-ft.
Magnetizing Amps 1/0.5A
Max. Rpm 6000 RPM
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non Ventilated
Mounting Type C Face, Foot Mounted
Multiplier E2
Nameplate Rpm 1750 RPM
Nema/iec NEMA
No Load Amps 0.538A
No. Of Motor Leads 9
No. Of Poles 4
No. Of Speeds 1
Nominal Efficiency 82.5%
Output 1/2 hp
Overall Length 11.06"
Phase 3
Power Factor 63
Product Datasheet baldor-motor-idcswdm3538.pdf
Proprietary No
Pull-up Torque 4.05 lbs.-ft.
Pulley Face Code C Face
Revision K
Rpm 1700-1800 RPM
Service Factor 1
Shaft Dia. 5/8"
Shaft Ground Indicator No Shaft Grounding
Shaft Rotation Reversible
Start Configuration DOL
Starting Amps 7.1A
Synchronous Rpm 1800 RPM
Temp. Rise @ Rated Load 59°C
Temp. Rise @ S. F. Load 76°C
Type 3515M
Voltage 208-230/460V
Wire Size 18 AWG