BALDOR MOTOR ERL1319A277 Fan And Blower Motor, 277V, 1800 RPM, 60 Hz, 1.5 hp, 1 Phase, ODP, 56H Frame
Item: AJ6VFZModel: ERL1319A277
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Blower/Fan Motor
Ambient (c) 40 deg C
Ambient Temp. 40°C
Amps @ Voltage 5.2A @ 277V
Auxillary Box No Auxillary Box
Base Indicator Resilient
Base Type Resilient
Bearing Grease Type Polyrex EM (-20°F +300°F)
Conduit Box Material Steel
Conduit Box Position F1
Design Code L
Drip Cover No Drip Cover
Duty Continuous
Duty Cycle Continuous
Efficiency @ 100% Load 84%
Electrically Isolated Bearing Not Electrically Isolated
Enclosure Design Open
Enclosure Type Open Dripproof
Feedback Device NO FEEDBACK
Frame 56H
Frame Material Steel
Frame Size 56H
Frequency 60 Hz
Front Face Code Terminal Panel
Full Load Amps 5.2A
Grease Type Polyrex EM
Heater Indicator No Heater
High Voltage Full Load Amps 5.2A
Hp 1 1/2 hp
Insulation Class Class F
Inverter Code Not Inverter
Kva Code K
Length 14 2/3"
Lifting Lugs No Lifting Lugs
Locked Bearing Indicator No Locked Bearing
Motor Lead Exit Terminal Panel
Motor Lead Quantity/wire Size 2 @ 16 AWG, A PH
Motor Lead Termination Flying Leads
Motor Mounting Type Resilient Base
Motor Shaft Rotation Clockwise/Counter Clockwise
Motor Type 3540LC
Mounting Type Resilient Base
Nema/iec NEMA
No. Of Poles 4
No. Of Speeds 1
Output @ Frequency 1 1/2 hp @ 60 Hz
Overall Length 14.67"
Phase 1
Power Factor 93
Product Datasheet baldor-motor-erl1319a277.pdf
Product Family General Purpose
Pulley End Bearing Type Ball
Pulley Face Code Resilient Mount
Pulley Shaft Indicator Standard
Rodent Screen Not Available
Rpm 1760 RPM
Rpm Range 1700-1800 RPM
Service Factor 1.15
Shaft Dia. 5/8"
Shaft Extension Location Pulley End
Shaft Ground Indicator No Shaft Grounding
Shaft Rotation Reversible
Shaft Slinger Indicator No Slinger
Speed Type 1
Start Type Direct On Line
Synchronous Rpm 1800 RPM
Synchronous Rpm @ Frequency 1800 RPM @ 60 Hz
Synchronous Speed 1800 RPM
Thermal Protection Automatic
Vibration Sensor Indicator No Vibration Sensor
Voltage 277V
Voltage @ Frequency 277V @ 60 Hz
Winding Thermal 1 Automatic Thermal Overload
Winding Thermal 1 Location ES
Winding Thermal 2 None
Xp Division Not Applicable
Shipping Info:
Ship weight (kg) 26.55
Ship height (cm)33.33
Ship length (cm)49.21
Ship width (cm)34.93
HS code85015220
Country of OriginUS
Product Details:
    • SUPERSEDES BALDOR - RL1319A277
    • Drip Cover: No Drip Cover
    • Efficiency @ 100% Load: 84.00%
    • Inverter Code: Not inverter
    • KVA Code: K
    • Shaft Diameter: 0.625 in