BALDOR MOTOR ECP4100T-5 Severe Duty Motor, 575V, 1200 RPM, 60 Hz, 15 hp, 3 Phase, TEFC, 284T Frame
Get it by Friday, May 22
€6,636.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Severe Duty Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Type | Rigid Base |
| Break-down Torque | 197 lbs.-ft. |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | A |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Design | TEFC |
| Frame | 284T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Size | 284T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 15.9A |
| Full Load Torque | 66.6 lbs.-ft. |
| Full Load Torque | 66.6 ft.-lbs. |
| Hp | 15 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| Lead | 3#12 |
| Max. Rpm | 1800 RPM |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Mounting Type | Foot Mounted |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Nameplate Rpm | 1180 RPM |
| Nema/iec | NEMA |
| No Load Amps | 7.84A |
| No. Of Motor Leads | 3 |
| No. Of Poles | 6 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Overall Length | 28" |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 72 |
| Product Datasheet | baldor-motor-ecp4100t-5.pdf |
| Pulley Face Code | Standard |
| Revision | B |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Synchronous Rpm | 1200 RPM |
| Temp. Rise | 48°C |
| Type | 1056M |
| Voltage | 575V |
| Wire Size | 12 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 196.2 |
| Ship height (cm) | 54.61 |
| Ship length (cm) | 80.01 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| HS code | 85015220 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Explosion Proof Class/Group: NONE
- Locked-Rotor Torque: 122 LB-FT
- Nameplate No.: NP1260E
- Pull-Up Torque: 102 LB-FT
- Starting Current: 105 Amps
Documentation:
Product Variants
| Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Power Factor | Service Factor | Overall Length | Shaft Dia. | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ECP2276T | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2276T-4 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2276T-5 | 7 1/2 hp | 254T | 1180 RPM | 71 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0954M | €4,455.55 | |
| ECP2280T-4 | 5 hp | 254T | 880 RPM | 61 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0952M | €6,836.08 | |
| ECP2294T | 15 hp | 254T | 5400 RPM | 87 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0934M | €4,555.72 | |
| ECP2332T | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,788.64 | |
| ECP2332T-4 | 10 hp | 256T | 1180 RPM | 72 | 1.15 | 24.78" | 1 5/8" | 0960M | €5,788.64 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 019939 120HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 120.0 Mm, Rating 1800 Rpm
- HUMBOLDT HC-2968.10A Portable Ground Penetrating Radar Live, Pro Software
- EEMAX AP064208 S Electric Tankless Water Heater 208vac
- SALVAJOR 10020042 Disposer, With Cone Assembly, 2 Hp Motor
- HOFFMAN P2APBMBK 36535 Mounting Bracket Kit, Plinth Base, Steel, Black
- SPEARS VALVES 1889-060 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 3 x 6 Size, PVC
- CASH VALVE A31-AWSZSBBF01-D2 Pressure Regulator, 1/4 Inch Size, Water/Air, Steel, 10-50 PSI, Buna-N, Fillister Screw
- ZSI-FOSTER 928190 Strut Clamp, Zinc-Plated Steel, For 1 1/2 Inch Size Pipe, For 1 7/8 Inch Size Max. OD
Explore More
- KEYSHAFT
- TIG Welding Accessories
- Engraving Tools
- Spring Hinges
- Magnetic Drill Press Arbors and Adaptors
- Transformer Accessories
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- DWYER INSTRUMENTS BTL Series Side Reading Bimetal Thermometers
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS606 Series 3-Hole Corner Angle
- MARTIN SPROCKET Stock Bore C Type Roller Chain Sprockets, 120 Chain Number
- GRAINGER Flap Discs
- FANTECH 5BDD Series Downblast Fan Shells
- REESE Trailer Jacks
- BANJO FITTINGS Dust Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR ECP4100T-5 Severe Duty Motor, 575V, 1200 RPM, 60 Hz, 15 hp, 3 Phase, TEFC, 284T Frame
€6,636.70 /unit
