B&K PRECISION XLN15010-GL Single Output Dc Power Supply Digital | AF7DAL 20VD78
B&K PRECISION XLN15010-GL Single Output Dc Power Supply Digital
Item: AF7DALModel: XLN15010-GLCross Ref: 20VD78
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Single Output DC Power Supply
Calibration Certificate NIST Traceable
Calibration Certificate Type NIST
Connection Parallel
Current Limits 0% to 100%
Current Output - Minimum 0.04A
Current Output Max. 10.4A
Digital Display Screen Type VFD
Dimensions 1.74" x 16.5" x 18.1"
Display VFD
Includes Ac Power Cord, Rackmount Kit, Terminal Blocks
Input Frequency 47-63 Hz
Input Voltage - Maximum 240V AC
Input Voltage - Minimum 100V AC
Interface Ethernet, Gpib, Rs-485, Usb
Line Regulation Less Than Or Equal 17 mV
Line Regulation Current 10.4 mA
Line Regulation Voltage 17 mV
Line Volts Regulation Less Than Or Equal 17 mV
Load Regulation Less Than Or Equal 17 mV
Load Regulation Current 40.4 mA
Load Regulation Voltage 17 mV
Meter Type Digital
No. Of Display Digits 4
Number Of Digits 4
Output Amps 0.04-10.4A
Output Dc Voltage 5-150V DC
Output Volts (dc) 5 to 150
Overall Depth 18.1"
Overall Height 1.74"
Overall Width 16 1/2"
Power Output Max. 1560 W
Protection OVP, OCP, OPP, OTP, Foldback Protection Mode And Key Lock Function
Ripple Voltage Regulation 10 Mvrms, 100 Mvpp
Ripple Volts Regulation Less Than Or Equal 10 mVrms
Voltage Output - Minimum 5V
Voltage Output Max. 150V