AVK ALS4T-1024-225 Rivet Nut, 10-24 Thread Size, 0.585 Inch Length, Steel, 25Pk | AG3FLX 33JF10
Item: AG3FLXModel: ALS4T-1024-225Cross Ref: 33JF10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rivet Nut
Application Use In Punched Or Drilled Holes In Blind Applications
Body Dia. 0.296"
Body Length 37/64"
Body Texture Knurled
Body Type Round
Compatible Material Metal
Display Qty 25
Drill Bit Size 0.296", 19/64"
Drill Size 19/64"
End Type Open
Features Corrosion Resistant
Finish Zinc Yellow
Flange Dia. 0.415"
Flange Style Flanged
Flange Thickness 0.03"
Grip Range 0.13" to 0.225"
Head Height 0.03"
Insert Diameter 0.296", 19/64"
Insert Nut Type Rivet Nut
Installation Method Pneumatic, Hydraulic Tool, Spin, Spin Aro Pneumatic Tool
Installed Length 5/16"
Length 37/64"
Material Steel
Material Grade/class Grade 1010, Grade 1008, Grade 1010, Grade 1008
Maximum Hole Diameter 0.2969"
Maximum Material Thickness 0.225"
Minimum Material Thickness 0.13"