AVK ALA1-1015-7.9 Rivet Nut, 17.4mm Flange Dia., M10 X 1.50 Thread Size, 20.45mm Length, 13.5mm Drill Size, 10PK | CG6LZP 444P22
AVK ALA1-1015-7.9 Rivet Nut, M10x1.5 Thread Size, Alu, 20.45 mm Lg., 3.8 mm To 7.9 mm Grip Rng
Item: CG6LZPModel: ALA1-1015-7.9Cross Ref: 444P22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rivet Nut
Body Dia. 13.46 mm
Body Length 20.45 mm
Body Texture Knurled
Body Type Round
Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic
Display Qty 10
Drill Size 13.5 mm
End Type Open
Features Corrosion Resistant
Finish Plain
Flange Dia. 17.4 mm
Flange Style Flanged
Flange Thickness 0.89 mm
Grip Range 3.8 mm to 7.9 mm
Head Height 0.89 mm
Insert Diameter 13.5 mm
Insert Nut Type Rivet Nut
Installation Method Pneumatic, Hydraulic Tool, Spin, Spin Aro Pneumatic Tool
Installed Length 10.8 mm
Length 20.45 mm
Material Aluminum
Material Grade/class Grade 5056
Maximum Hole Diameter 13.5 mm
Maximum Material Thickness 7.9 mm
Minimum Material Thickness 3.8 mm
Overall Length 20.5 mm