ASHLAND CONVEYOR SG32 Replacement Roller Diameter 2-1/2 Inch Bf 32 In
Get it by Monday, May 25
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
€95.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Replacement Roller |
| Axle Shape | Hex |
| Axle Size | 11/16" |
| Bearing Type | Light Oil Lube Steel Ball |
| Between Frame | 32 |
| Between Frame Size | 32" |
| Capacity | 850 lbs. |
| Conveyor Roller Material | Steel |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Finish | Galvanized |
| For Between Frame Width | 32" |
| Gauge | 11 ga. |
| Material | Steel |
| Motorized | No |
| Mounting | Spring Retained |
| Roller Dia. | 2 1/2" |
| Roller Finish/coating | Galvanized |
| Roller Gauge | 11 ga. |
| Roller Load Capacity | 850 lbs. |
| Roller Performance | High Durability |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.66 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 8431390010 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Axle Shape | Axle Size | For Between Frame Width | Between Frame Size | Roller Dia. | Duty Rating | Roller Load Capacity | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EG10 | Round | 1/4" | 10" | 10" | 1 3/8" | Light Duty | 94 lbs. | 94 lbs. | €14.24 | |
| EG16 | Round | 1/4" | 16" | 16" | - | - | - | 56 lbs. | €16.79 | |
| EG22 | Round | 1/4" | 22" | 22" | - | - | - | 40 lbs. | €21.01 | |
| KG10 | Hex | 7/16" | 10" | 10" | 1 15/16" | Medium Duty | 270 lbs. | 270 lbs. | €17.02 | |
| KG16 | Hex | 7/16" | 16" | 16" | 1 15/16" | Medium Duty | 270 lbs. | 270 lbs. | €23.20 | |
| KG22 | Hex | 7/16" | 22" | 22" | 1 15/16" | Medium Duty | 270 lbs. | 270 lbs. | €29.08 | |
| KG36 | Hex | 7/16" | 36" | 36" | 1 15/16" | Medium Duty | 270 lbs. | 270 lbs. | €47.33 |
Explore Products
- PEER CHAIN 1537 Offset Link, Nickel Plated
- RITTAL 3239060 Outlet Filter, Emc, 204 x 204 x 24 mm Size
- TEADIT CGR2664.018.212.300 Ring Cut Gasket, GR2664, 1/8 Inch Thickness, 2-1/2 Inch Size, 300# Class
- GROVE GEAR EL8300539.31 EL-HM830-10-H_-180-31 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
- DAYTON 36GL08 Thermocouple Probe Type K 24 Inch Length 19 AWG
- SIEMENS HGG3B090L Circuit Breaker, Feed-Through, 90 Ampere, 35kAIC at 480V
- MILWAUKEE VALVE 2885A130-1200 Gate Valve, Cast Iron, 12 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Tool Lanyards
- Plastic Square Rods
- Vacuum Pad Adaptors
- Roof Hatch Railing Systems
- AKRO-MILS 30224 Akrobins Plastic Storage Bins
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- APPROVED VENDOR Grommet Silicone
- VULCAN HART Side Baffle
- WEG Connectors
- STEINER INDUSTRIES Welding Blanket Rolls
- STAFFORD MFG Signature Series Two Piece Split ACME Threaded Shaft Collars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ASHLAND CONVEYOR SG32 Replacement Roller Diameter 2-1/2 Inch Bf 32 In
€95.66 /unit
