ASHCROFT KS7S2015F2100# Sanitary Transducer 0 To 100 Psi 1 To 5vdc | AE4MEZ 5LTJ6
ASHCROFT KS7S2015F2100# Sanitary Pressure Transmitter, 2 in Triclamp, 0 to 100 PSI, 1 to 5V DC, Cable & Wire Lead
Item: AE4MEZModel: KS7S2015F2100#Cross Ref: 5LTJ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sanitary Pressure Transducer
Burst Pressure 8x
Cable Coating PVC
Cable Length 3 ft.
Cable Material PVC
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Shielded Cable
Electrical Connections Cable & Wire Leads
Electrical Connections Size 3 ft.
Enclosure Rating NEMA 4X
Fitting Material Stainless Steel
Housing Stainless Steel
Housing Height 7/8"
Housing Length 2 1/2"
Housing Material Stainless Steel
Material Stainless Steel
Max. Pressure 200 psi
Maximum Operating Temperature 180°F
Maximum Pressure 100 psi
Minimum Operating Temperature -20°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -20°F to +180°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Overall Height 4.7"
Overall Length 2.5"
Overall Width 2 1/2"
Overpressure 2000 psi
Power Required 10-36V DC
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 2" Tri Clamp
Process Connection Size 2"
Process Connection Type Triclamp
Range 0 psi to 100 psi
Response Time 5 ms
Series KS Series
Storage Temperature Range -65°F to +250°F
Thermal Error -0.04% to +0.04%