ASHCROFT GC527F0242CD200IW Pressure Transducer 0 To 200 Inch Wc | AE3GEF 5DDD9
ASHCROFT GC527F0242CD200IW Indicating Differential Transmitter, Wet/Wet With Display, 0 to 200 Inch wc, 4 to 20mA DC
Item: AE3GEFModel: GC527F0242CD200IWCross Ref: 5DDD9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Differential Pressure Transducer
Accuracy ±0.50% of Full Scale
Burst Pressure 800 psi
Burst Pressure Range 800 psi
Connection Location Bottom
Connection Location - Transmitter Bottom
Diameter 2.56"
Display Screen Type LCD
Display Type 4 Digit Backlit Lcd
Display Units In Wc
Electrical Connections Screw Terminals
Enclosure Rating IP66, NEMA 4X
Features Analog Scaling, Flow Measurement/Square Root Extraction, Key Lock, Loop Check
Fitting Material Stainless Steel
For Use With Media Type Gas, Liquid
Grade Grade 316
Housing Aluminum
Housing Height 2 1/2"
Housing Length 2 1/2"
Housing Material Aluminum
Includes Mounting Bracket
Ip Rating IP66
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Material Stainless Steel
Max. Pressure 200 in. wc , 300 psi
Maximum Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Pressure 200 in. wc
Minimum Operating Temperature 14°F
Minimum Pressure 0 in. wc
Nema Rating NEMA 4X
Nist Traceable Certificate No
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Operating Temp. +14°F to +140°F
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 300 psi
Overall Depth - Transmitter 4.49"
Overall Height 5 3/25"
Overall Height - Transmitter 5 3/25"
Overall Length 4.49"
Overall Width 2 14/25"
Overpressure 300 psi
Power Required 12-32V DC
Pressure Range 0 in. wc to 200 in. wc
Pressure Rating 0 in. wc to 200 in. wc
Pressure Units In Wc
Primary Scale Units In Wc , In. Wc
Process Connection 1/4" NPT Female
Process Connection Gender Female
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Size - Transmitter 1/4"
Process Connection Type NPT
Product Type Wet/Wet With Digital Display
Range 0 in. wc to 200 in. wc
Range Units In Wc , In. Wc
Response Time 100 ms
Series GC52 Series
Shape Irregular
Shape - Transmitter Irregular
Standards Ce, Rohs
Storage Temperature Range 5°F to 150°F
Thermal Error +/-0.03% Full Scale/C°