ASHCROFT G17MEK42DO5000# Pressure Transducer Range 0 To 5000 Psi | AE3GKZ 5DDW9
ASHCROFT G17MEK42DO5000# Pressure Transmitter, 0 - 5000 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 Inch SAE
Item: AE3GKZModel: G17MEK42DO5000#Cross Ref: 5DDW9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Size DIN 43650-A
Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Pressure 7500 psi
Maximum Loop Resistance 1.227 ohms
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 5000 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Number Of Wires 2
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 1.5x
Overpressure 1.5 x Range
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 5000 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Series G2 Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -3% to +3%