ASHCROFT G17MEK42DO1000# Pressure Transmitter, 0 PSI To 1000 PSI, 4 To 20Ma Dc, Din 43650 Form A Connector | CN8YNP 5DDW7
ASHCROFT G17MEK42DO1000# Pressure Transmitter, 0 - 1000 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 7/16 Inch SAE
Item: CN8YNPModel: G17MEK42DO1000#Cross Ref: 5DDW7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection DIN 43650 Form A Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1227 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 1000 psi
Maximum Loop Resistance 1227 ohms
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Min. Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 1000 psi
Process Connection Type SAE
Range 0 psi to 1000 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)