ASHCROFT G17M0115DO60# Transducer 0 to 60 psi Output 1 to 5VDC | AJ2HZH 5LRP6
ASHCROFT G17M0115DO60# Pressure Transmitter, 0 to 60 PSI, 1 to 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/8 in Male NPT
Item: AJ2HZHModel: G17M0115DO60#Cross Ref: 5LRP6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Connection Size 1/8"
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy -0.5% to +0.5%
Housing Material 20% Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Pressure 120 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 60 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 0 psi to 60 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/8" Male NPT
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/8"
Process Connection Size - Transmitter 1/8"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 60 psi
Thermal Error -3% to +3%
Wetted Materials Stainless Steel
Wiring Entry Cable Gland
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.13
Ship height (cm)15.49
Ship length (cm)8.13
Ship width (cm)3.56
Country of OriginUS
Product Details:
    • Transmitter Type : Pressure Transmitter
    • Wetted Materials - Transmitters : Stainless Steel
    • Wiring Entry - Transmitter : 1/2" FNPT
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.