ASHCROFT B424BXCYLM1000 Pressure Switch Spdt 90 Of Range | AC6VEW 36K014
ASHCROFT B424BXCYLM1000 Pressure Switch, 10 to 1000 PSI, 30 to 110 PSI, 1-Port 1/2 Inch MNPT/1-Port 1/4 Inch FNPT
Item: AC6VEWModel: B424BXCYLM1000Cross Ref: 36K014
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Switch
Ac Contact Rating 15A @ 125/250/480V
Action Type Standard
Actuation Type Diaphragm
Burst Pressure 18000 psi
Contact Form SPDT
Dc Contact Rating 0.25A @ 125V, 0.5A @ 120V, 6A @ 30V
Deadband Adjustability Adjustable
Differential 30 psi to 110 psi
Differential Pressure - Maximum 110 psi
Differential Pressure - Minimum 30 psi
Hazardous Location Specification Class I, Div 1, Group B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G
Hp @ 1 Phase - 120v 1/4 hp
Ip Rating IP66
Media Temperature - Maximum 70°F
Media Temperature - Minimum 50°F
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Nema Rating NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X
No. Of Port 1
Number Of Pressure Connection Ports 4
Operating Temp. Range +20°F to +300°F
Operating Temperature - Maximum 150°F
Operating Temperature - Minimum -20°F
Overall Depth 3.31"
Overall Height 5.11"
Overall Width 4"
Pressure - Maximum 1000 psi
Pressure - Minimum 10 psi
Pressure Connection Type FNPT
Pressure Switch Differential 30 psi to 110 psi
Pressure Switch Range 100 psi to 1000 psi
Proof Pressure 12000 psi
Range 100 psi to 1000 psi