ASHCROFT A2XBF0215C2100#G Explosion-proof Transducer 0 To 100 Psi | AE4LZK 5LRJ2
ASHCROFT A2XBF0215C2100#G Pressure Transmitter, 0 - 100 PSI, 1 - 5V DC, Cable & Wire Leads, IP65 /4X/IP65 /7/IP65 /9
Item: AE4LZKModel: A2XBF0215C2100#GCross Ref: 5LRJ2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item XP Pressure Transducer
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 2x Range
Cable Length 3 ft.
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection Cable & Wire Leads, 1/2" Fnpt Conduit Connection Entry
Electrical Connections Cable & Wire Leads
Electrical Connections Size 3 ft.
Enclosure Rating IP65, NEMA 4X, NEMA 7, NEMA 9
Explosion/fire Proof Yes
Features Ashcroft’S Proven Thin Film Technology
Fitting Material Stainless Steel
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP65
Material Stainless Steel
Max. Pressure 200 psi
Maximum Operating Temperature 257°F
Maximum Pressure 100 psi
Minimum Operating Temperature -40°F
Minimum Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X, NEMA 7, NEMA 9
Number Of Wires 3
Operating Temp. -40°F to +257°F
Output 1-5V DC
Output Voltage 1-5V DC
Overall Height 4.78"
Overall Length 1.06"
Overall Width 1.06"
Overpressure 1.5 x Range
Power Required 10-36V DC
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Female
Process Connection Gender Female
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Product Type Explosion-Proof-Rated Transmitter
Range 0 psi to 100 psi
Response Time 2 ms
Safety Rating Class I, II And III Div. 1 And 2 Groups A, B, C, D, F And G
Series A2X Series
Storage Temperature Range -40°F to +257°F
Thermal Error -2% to +2%