ASHCROFT 301084S02L300C4 Pressure Gauge 0 To 300 Psi 3 Inch 1/4in | AC3BWX 2RFC2
ASHCROFT 301084S02L300C4 Pocket Test Pressure Gauge, Included, Grade 2A - Process / Pocket Test, 0 to 300 PSI
Item: AC3BWXModel: 301084S02L300C4Cross Ref: 2RFC2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Accuracy Scale Full Scale
Adjustable Pointer Adjustable Main Pointer
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F
Basic Gauge Case Material Stainless Steel
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Bezel Material Polycarbonate
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 1600 psi
Calibration Certificate NIST With Data
Case Color Stainless Steel
Case Construction Open Front
Case Depth 1.468"
Case Dia. 3 1/4"
Case Diameter 3.25"
Case Finish PTFE Coated
Case Grade Grade 316
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service No
Color Silver
Compatible Process Media Water
Connection Location Bottom
Dial Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 3"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process, Pocket Test
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Case Material Grade Grade 316L
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Test
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Grade Grade 316
Graduations 50 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Nylon Pouch With Carry Strap
Includes Mounting Hardware No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Polycarbonate
Liquid Filled No
Material Grade Grade 316L
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Stem Mount
Movement Material Stainless Steel
Nominal Dial Size 3"
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Panel-mountable No
Pointer Characteristics Knife-Edge
Pointer Color Red Tip
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 300 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range 0 to 300
Primary Range Smallest Graduation 2
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 2
Primary Scale Numeric Increments 20
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -20°F to +250°F
Range 0 psi to 300 psi
Removable Bezel No
Ring Material Polished Stainless Steel
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1084 Series
Smallest Graduation 2 psi
Socket Material 316L Stainless Steel
Test Pressure Gauge Type Pocket Test Pressure Gauge
Tube Grade Grade 316
Wetted Parts Material Stainless Steel
With Calibration Certificate With Calibration Certificate
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.47
Ship height (cm)3.73
Ship length (cm)8.26
Ship width (cm)8.26
HS code9026204000
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.