APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-130 Coil Tubing Welded 1/4 Inch 50 Feet 304 Stainless Steel
Get it by Thursday, Apr 9
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€224.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Coil Tubing |
| Fabrication | Welded |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Coil |
| Grade | 304 |
| Inside Dia. | 0.194" |
| Inside Diameter | 0.19" |
| Length | 50 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 3570 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Pressure | 3570 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -423°F |
| Outside Dia. | 1/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 50 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm 269 |
| Temper | Annealed |
| Type | Welded |
| Wall Thickness | 0.03" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.08 |
| Ship height (cm) | 65.53 |
| Ship length (cm) | 64.77 |
| Ship width (cm) | 7.11 |
| HS code | 7306401090 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Wall Thickness | Inside Dia. | Grade | Outside Dia. Tolerance | Temp. Range | Fabrication | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-129 | 1/8" | 0.02" | - | 304 | -0.005" to +0.005" | -423°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €257.35 | |
| ZUSAHTM133 | 3/8" | 0.02" | 0.335" | 304 | -0.005" to +0.005" | -423°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €248.02 | |
| ZUSA-HTM-132 | 3/8" | 0.03" | 0.319" | 304 | -0.005" to +0.005" | -423°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €339.38 | |
| ZUSA-HTM-134 | 1/2" | 0.02" | - | 304 | -0.01" to +0.01" | -423°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €227.39 | |
| ZUSA-HTM-139 | 3/8" | 0.02" | 0.335" | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | -325°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €350.46 | |
| ZUSA-HTM-138 | 3/8" | 0.03" | 0.319" | Grade 316 | -0.005" to +0.005" | -325°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €321.50 | |
| ZUSA-HTM-140 | 1/2" | 0.02" | - | Grade 316 | -0.02" to +0.02" | -325°F to +1500°F | Welded | Stainless Steel | €472.18 |
Explore Products
- WEG 00318AT3HCT182T-W22 12126779 Cooling Tower Motor, 3 HP, 4 Poles, 182T Frame, 3 Phase, 575 V, 60 Hz, IC418-TEAO, F-2 Foot Mounted
- BALDWIN FILTERS B7373 Lube Spin-on
- PROTO J1028A Double Box Wrench, Alloy Steel, Chrome, 7/8 Inch Head Size, 13 1/2 Inch Overall Lenth
- APPROVED VENDOR U20365.050.7200 Threaded Rod, 1/2 In - 20 Thread Size, Carbon Steel, 6 ft. Lg., Gr. A, Zn Plated, Fine
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 2172TRA Decorator Duplex Receptacle, 15A, 125V, 2-Pole, 3-Wire Grounding, Brown
- NIBCO NLGL50U LD-1122 Butterfly Valve, Lug, 16 Inch Size, Ductile Iron
- EATON 37MMHC Handle Insulator
- WINSMITH E26XDVD4X000S1 Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
