FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 6.225" |
| Actual Width | 0.21" |
| As568 Dash Number | 362 |
| Color | Black |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 75 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Viton |
| Nominal Inside Dia. | 6 1/4" |
| Nominal Outside Dia. | 6 5/8" |
| Nominal Width | 0.188" |
| Outside Dia. | 6.645" |
| Sae Or Metric | SAE |
| Temp. Range | -15°F to +400°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.76 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 13.97 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- EATON C25DND215A Definite Purpose Contactor, 15A, Quick, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 20A, Non-Reversing
- VERMONT GAGE 311121050 Reversible Assembly, Go/NoGo, #10-32 UNF 3B
- WRIGHT TOOL 4320 Standard Socket, 1/2 Inch Drive, 8 Point, 5/8 Inch Size
- COXREELS HP1125-5-200-EB Motorized Hose Reel, 3/4 Inch Inner Dia., 200 Feet Length
- NIBCO 9001700CB 600-DS Coupling, Cup x Cup, 1-1/4 x 1-1/4 Inch Size, Wrot Copper
- WOODHEAD 1300250097 DN11A-M200 Double Ended Cordset, 5 Pole, Male To Female, 15 And 18 AWG, 20m
- VESTIL TG-1200-S-H-96-120LT Low Temperature PVC Vinyl Strip Door 3/25 Inch Standard Overlap Header Mount, 96 x 120 Inch, Clear
- LINCOLN ELECTRIC K4260-4 Hose, 115 cfm, 16 ft Hose Length, X-Tractor 1GC
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Taper Shank Drill Bits
- Welding Positioners
- Wire Mesh Cloths
- Laboratory Brushes
- Hydrant and Hose Rack Gate Valves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- FERNCO Pipe Repair Kits
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, White
- WISS Aviation Snip
- MARTIN SPROCKET 815 Series Bored-to-Size Type Conveyor Sprockets, Semi Steel
- GRAINGER Benchtop Grinder Belts
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Bit Sets
- LEGRIS 3133 Series 45 Degree Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38871.018.0625 O-ring Dash 362 Viton 0.21 Inch
€19.25 /pack
