FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 0.206" |
| Actual Width | 0.103" |
| Application | Standard |
| As568 Dash Number | 107 |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/32" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 107 |
| Durometer | 75 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Inside Diameter - Nominal | 7/32" |
| Material | Viton |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 0.219" |
| Nominal Outside Dia. | 0.406" |
| Nominal Width | 0.094" |
| O-ring Material Compatibility | Animal Fats, Bleach, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Hydrochloric Acid (37%), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Toluene, Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 450°F |
| Operating Temperature - Minimum | -15°F |
| Outside Dia. | 0.412" |
| Outside Diameter - Actual | 0.412" |
| Outside Diameter - Nominal | 13/32" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -15°F to +400°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC TABRS150EPT-CP Ball Valve, Air Actuated, 3-Way, EPDM Seal, CPVC, 1-1/2 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0066340 WT526 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 7.48 Inch Height
- KEO 11621 Drill/countersink 60 Degrees #16 2-1/2 Inch L
- PIP 318-1757-YEL/L Protective Clothing High Visibilty Pant, L, Hi-Vis Yellow, Each
- AUTOQUIP VBS-048-0060 Scissor Lift, 40 Inch Platform Width, 53 Inch Height, 6000 lbs Capacity
- KRUEGER HS3-2-28 Therma Level Gauge, 2 Inch NPT Opening, 28 Inch Depth, Stainless Steel, Wetted Rod
- EATON CCV2080SR02 Tenant Main Circuit Breaker, 9-24 V, 12-24 Vdc Shunt Trip, 80 A, 2-Pole, 240 V
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Markers
- Barbed Tube Fittings
- Inverters
- Insulated Channel Strip Heaters
- Burets
- BOLLE SAFETY Cobra Safety Glasses
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- MILLER-SMITH EQUIPMENT Heavy Duty Regulator
- ALTRONIX UTP Passive Transceiver Hubs
- WOODHEAD 130226 Series Spool Assembly
- MARTIN SPROCKET Torque Limiter Adjusting Nut Assemblies
- SLOAN Royal 843 Concealed Solenoid Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U38871.009.0021 O-ring Dash 107 Viton 0.1 Inch
€8.97 /pack
