FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 7/16" |
| Head Height | 0.132" |
| Head Type | Flat |
| Head Width | 0.438" |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Width | 0.438" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Screw Size | #12 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 8.13 |
| Ship length (cm) | 12.45 |
| Ship width (cm) | 10.92 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- WOODHEAD 1200870362 484031A10M050 Double Ended Cordset, 4 Pole, Female To Male, 24 AWG, PVC, Cable, 5m
- COXREELS 1185-2028-EF-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 34.63 x 30 x 28 Inch Size
- WHEATON W810048 Micropipet Plastic 750ul
- TITAN FASTENERS DNC04192X
- THYSSENKRUPP MATERIALS CUREC01172 Flat Stock, Brass, 3/4 x 1 Inch Size, 3 Ft. Length
- PARKER VP8200-4-CS
- CLEVELAND C71268 2001 Jobber Length Drill Bit, 6.30 mm Size, 63 mm Flute Length, 6.3 mm Shank Dia
- PARKER F602-08EJQ/M4
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Specialty Vises and Components
- Clamp Meters
- Dock Levelers
- Gas Fired Duct Furnaces
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- ANSELL 11-618 Hyflex Ultra Thin Polyurethane Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- TYGON Silver Antimicrobial Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- BATTALION Locking Hasp
- SCHNEIDER ELECTRIC Illuminated Push Button, 22mm, 1NO/1NC, Red
- TENNSCO BS6 Series Box Locker
- ALL GEAR Speed Line Kits Rigging Loops
- MERIT BRASS 8048 Aluminium Threaded Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.021.0250 Wood Screw, Steel, 7/16 In Head Dia., 2 1/2 In Lg., 3 Drive Size, 12 Screw Size
€12.60 /pack
