FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 1 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 7/16" |
| Head Height | 0.153" |
| Head Type | Flat |
| Head Width | 0.438" |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Height | 0.153" |
| Maximum Head Width | 0.438" |
| Minimum Thread Length | 1 27/64" |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Point Type | Not Applicable |
| Screw Size | #12 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 1 27/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 11 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 8.64 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- AMETEK LAMB 833392-62 Carbon Brushes, Set Of 2
- MAIN FILTER INC. MF0599824 R31C60TB Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal, 10.62 Inch Height
- NEWCO 7983A24.2X16
- IPS A-377M Blue Flex Rubber
- ELDON JAMES A1032T-1-200HDPE Adapter, 10-32 Taper Thread Size, 1/16 Inch Barb, High Density Polyethylene
- GRAINGER 11221_18_0 D2 Tool Steel Rectangular Bar, 0.15625 Inch Thick, +0.015 In
- GENERAL ELECTRIC SRPG600B500 Rating Plug 500 Amp 600vac
- WEG CSW-BCI1 WH 12882302 Push Button, 22 mm, Illuminated mushroom Front, Red
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Spreader Beam Accessories
- Escape Hoods and Respirators
- Drain Stoppers
- Portable Power Sources
- Brass Tubing
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Yellow Work Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- WALTER TOOLS Carbide Milling Insert
- APPROVED VENDOR Square Tube
- SMC VALVES Block
- VESTIL ROL Series Foldable/Nestable Roller Containers
- ZURN F49BR/BRG Fire Powerball Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.021.0150 Wood Screw, Steel, 7/16 In Head Dia., 1 1/2 In Lg., 3 Drive Size, 12 Screw Size
€8.22 /pack
