FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 5/8" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.305" |
| Head Height | 0.091" |
| Head Type | Flat |
| Length | 5/8" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Width | 0.305" |
| Overall Length | 5/8" |
| Screw Size | #7 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 16 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 6.86 |
| Ship width (cm) | 6.1 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 251318230 Disc Set, 3 Style, Class Y, Go, Steel
- MERIT BRASS 01406-6448 Pipe Reducing Tee, 4 x 4 x 3 in, Butt Weld, SCH 10, 304/304L Stainless Steel, Import
- LEESON 131853.00 C184K17DK18A Pressure Washer Motor, 3 HP, 1 Phase, 60 Hz, 208-230V, 1800 RPM
- JOHN GUEST PPSV-010822-W 1/4-turn Stop 1/4 Inch Pf
- DESTACO 82M-3E030040L9 Power Clamp
- PENTEK 156571-75 Bag Filter Housing, Aluminum, Bag Trade Size 1, 2 in, NPT, 22 Inch Overall Height
- VOLKEL 81488-1 Hand Tap Taper, ISO 529/AHSS-G, Mf 50 x 3.0 Size
- ANVIL 0330529207 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, 1 1/4 Inch Pipe Size, 5 1/2 Inch Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Mezzanines
- Hole Saw Kits
- Drum Accessories
- Plunger Cans
- Electrical Control Pilot Lights
- ANSELL 40-400 Edge Blue White Nitrile Coated Gloves
- ANSELL 22-515 KSR Vinyl Dipped Coated Gloves
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- SHURTAPE Duct Tape
- STRUCTURAL PLASTICS Workbench
- ACROVYN End Cap, Cappuccino, Acrovyn
- HOFFMAN Quick Tray Pro Series Polymer Inserts
- PLAST-O-MATIC TEBVF7-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.015.0062 Wood Screw, Steel, 0.305 In Head Dia., 5/8 In Lg., 2 Drive Size, 7 Screw Size
€21.67 /pack
