FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.279" |
| Head Height | 0.103" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2" |
| Material | Steel |
| Point Type | Not Applicable |
| Screw Size | #6 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 2 43/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 18 |
| Tip Type | Pointed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.87 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 6018 X 1
- GRAINGER BULK-PS-PTFE-450 Rectangle Stock, 0.03125 Inch Plastic Thick, 3/8 Inch Width X 48 Inch Length, White, Opaque
- SUPER MET-AL 41014 Oil Based Fine Line Marker, Metallic Gold
- APOLLO VALVES 513DCDJMCE0175 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Packed Lever, Metal Seat, CE/PED, 175 Psig, 1/2 x 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- NOTRAX BDLA537000
- GRAINGER PBFS24-6 C89835 Bronze Rod, 3 Inch OD, 6 Inch Length
- SMC VALVES D-M9PMBPC Auto Switch
- MJ MAY 461X-R-0302 Roll Stock, 2 Feet Length, 3 Inch Wide, 0.010 Inch Thickness
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Washdown Motors
- High Force Hydraulic Punch and Die Sets
- Sanding Cross Pads
- Cart Covers
- Roof Curb Adapters
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- MEMPHIS GLOVE Ninja Flex Work Gloves
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- ANVIL AS858 Series Heavy Duty Suspension Rod Beam Clamps
- POLYSCIENCE Stand Digital 170c
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Nano Quick Angle Plugs
- AETNA BEARING Straight Idlers
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 208Y/120 Tap Secondary Volts
- T&S Big-Flo Mixing Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.013.0200 Wood Screw, Steel, 0.279 In Head Dia., 2 In Lg., 2 Drive Size, 6 Screw Size, Flat
€5.47 /pack
