FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 1 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B69-B100 |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.412" |
| Head Height | 0.132" |
| Head Type | Flat |
| Length | 1 1/2" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Height | 0.112" |
| Minimum Head Width | 0.38" |
| Rockwell Hardness | B69 to B100 |
| Screw Size | #12 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 1 1/2" |
| Thread Size | #12-24 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.63 |
| Ship height (cm) | 5.84 |
| Ship length (cm) | 8.38 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- STEEL GRIP AG-BAG Arc Flash Bag
- DYNABRADE 11078 Contact Wheel, 5/8 Inch x 3/8 Inch x 3/8 Inch
- DORIAN ER11-STIMC-25
- ALL MATERIAL HANDLING P-PCH050-3 Pin And Cam, For Horizontal Plate Clamp, 5 Ton
- SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E70-AAC6B Solenoid Valve 3/8 Inch 24vac Epdm
- SEALMASTER NPMH-27T 716571
- GRAINGER CPB175 Cap Nut, 7/8 In - 14 Thread Size, 1.359 In Overall Ht., 1 1/4 In Hex Wd.
- LIFT-ALL EE2601NTX9 Web Sling Eye And Eye L9ft 2400lb W1in
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Wheelbarrows
- Lighting Dimmer Accessories
- Pipe Hanger Strap
- Tightener Shafts
- Aluminum Grating
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- VIBCO VMC Series Electric Vibrators
- ANVIL AS200EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- CHAINFLEX Tray Cable, 30 Max Amps
- TANIS BRUSHES Flexible Brush Polypropylene
- MONSTER Ball End Mills
- KLEIN TOOLS Magnetic-Tip Hollow-Shaft Nut Drivers
- SIOUX CHIEF FinishLine Above-Grade Floor Drains, Cast Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24670.021.0150 Machine Screw, 12-24 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., Std, Flat, Zn Plated
€15.12 /pack
