APPROVED VENDOR U22085.075.0475 Fully Threaded Stud, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 4 3/4 In Lg., Gr. B7M, Blk Oxide
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€446.92 /pkg. of 60
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Fully Threaded Stud |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade B7M |
| Hardness | Rockwell B99 |
| Length | 4 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade B7M |
| Max. Temp. | 752°F |
| Min. Temp. | -58°F |
| Min. Yield Strength | 80000 psi |
| Overall Length | 4 3/4" |
| Rockwell Hardness | B99 Max. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 3/4"-10 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.21 |
| Ship height (cm) | 15.09 |
| Ship length (cm) | 23.29 |
| Ship width (cm) | 19.2 |
| HS code | 7318155030 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- GRAINGER M16000.060.0001 Lifting Eye Bolt, M6x1 Thread Size, Machinery, 900N Work Load Limit, Plain
- GATES 2AK114QT Light Duty Sheave, QT Bushed, 11.25 Inch Outside Dia., 10.66 Inch Pitch Dia.
- RIDGID 50585 High Speed Dies, 500B 20mm Ser B Hs
- EATON 565996 Flow Control Valve Fdc1-10-0-44
- MARTIN SPROCKET 675-38-48 Hub, F6 3/4 x 1 3/16 x 1 1/2 Inch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP243074V4S1 Shelving Unit, 30 Inch W x 24 Inch D x 74 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- KM SYSTEMS KM40RCMLVDI40120 Clamp
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving
- Pallet Rack and Door Track Guards
- Turnout and Extrication Coveralls
- Hardness Testers
- Brakes and Clutches
- LOC-LINE Flare Nozzle
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- DESTACO 330-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- WESTWARD Tap and Die Set, Fractional, High Carbon Steel
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Glass, 25 Micron, Seal
- EATON HFD Series Complete Molded Case Circuit Breakers, F Frame
- ABILITY ONE Replacement Snap Off Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U22085.075.0475 Fully Threaded Stud, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 4 3/4 In Lg., Gr. B7M, Blk Oxide
€470.44 /pack
