APPROVED VENDOR STR602M8X12 Shoulder Screw M6 x 1 x 12mm L | AB8JRX 25L639
APPROVED VENDOR STR602M8X12 Shoulder Screw, M6x1 Thread Size, 12 mm Shoulder Lg., 5.5 mm Head Ht., Gr. 316
Item: AB8JRXModel: STR602M8X12Cross Ref: 25L639
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379-1983
Display Qty 1
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 13 mm
Head Height 5.5 mm
Material Grade/class 316
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 8 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 12 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 11 mm