APPROVED VENDOR STR602M20X80 Shoulder Screw M16 x 2 x 80mm L | AB8JUJ 25L673
APPROVED VENDOR STR602M20X80 Shoulder Screw, M16x2 Thread Size, 80 mm Shoulder Lg., 14 mm Head Ht., Gr. 316
Item: AB8JUJModel: STR602M20X80Cross Ref: 25L673
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Drive Size 10 mm
Drive Type Hex Socket
Grade Grade 316
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 30 mm
Head Height 14 mm
Head Type Standard
Material Stainless Steel
Min. Tensile Strength 70000 psi
Shoulder Dia. 20 mm
Shoulder Length 80 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Thread Length 22 mm