APPROVED VENDOR STR602M20X60 Shoulder Screw M16 x 2 x 60mm L | AB8JUG 25L671
APPROVED VENDOR STR602M20X60 Shoulder Screw, M16x2 Thread Size, 60 mm Shoulder Lg., 14 mm Head Ht., Gr. 316
Item: AB8JUGModel: STR602M20X60Cross Ref: 25L671
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379-1983
Display Qty 1
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 30 mm
Head Height 14 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 20 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 60 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 22 mm