APPROVED VENDOR STR602M16X60 Shoulder Screw M12 x 1.75 x 60mm L | AB8JUA 25L665
APPROVED VENDOR STR602M16X60 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 60 mm Shoulder Lg., 11 mm Head Ht.
Item: AB8JUAModel: STR602M16X60Cross Ref: 25L665
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379-1983
Display Qty 1
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 24 mm
Head Height 11 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 16 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 60 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 18 mm