APPROVED VENDOR STR602M10X16 Shoulder Screw M8 x 1.25 x 16mm L | AB8JTE 25L646
APPROVED VENDOR STR602M10X16 Shoulder Screw, M8x1.25 Thread Size, 16 mm Shoulder Lg., 7 mm Head Ht., Gr. 316
Item: AB8JTEModel: STR602M10X16Cross Ref: 25L646
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379-1983
Display Qty 1
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade 316
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 16 mm
Head Height 7 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 10 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 16 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 13 mm