APPROVED VENDOR M51140.020.0010 Machine Screw Pan M2 X 0.40 X 10 L, 100PK | AE9ALG 6GY23
APPROVED VENDOR M51140.020.0010 Machine Screw, M2x0.4 Thread Size, SS, 10 mm Lg., Pan, Plain, Slotted
Item: AE9ALGModel: M51140.020.0010Cross Ref: 6GY23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 85, Din En Iso 1580
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 10 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 4 mm
Head Height 1.3 mm
Head Type Pan
Length 10 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 1.3 mm
Screw Size M2
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 0.4 mm
Thread Size M2
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Type Standard Machine Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.03
Ship height (cm)1.27
Ship length (cm)10.16
Ship width (cm)3.81
HS code7318156070
Country of OriginTW
Product Variants
APPROVED VENDOR 1ZU11 Machine Screw Pan 1-72 X 1/4 L, 100PK | AB4QCE 1ZU11#1-720.046"Fine0.142"---Grade 18-8100-