FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 963, Din En Iso 2009 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 8 mm |
| Finish | Plain |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 8 mm |
| Head Height | 2.7 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 8 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Brass |
| Screw Size | M4 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 8 mm |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Thread Size | M4 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7415390000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Head Angle | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U48170.011.0025 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €14.13 | |
![]() |
U48170.011.0037 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €14.13 | |
![]() |
U48170.011.0050 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €16.72 | |
![]() |
U48170.011.0075 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €23.59 | |
![]() |
U48170.011.0100 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €23.11 | |
![]() |
U48170.011.0150 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €60.79 | |
![]() |
U48170.013.0025 | #6-32 | 0.083" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €15.68 |
Explore Products
- EATON DH325FWK316 Heavy Duty Fusible Single Safety Switch, 240 VAC, 400A, 3P
- MAIN FILTER INC. MF0642410 56501253 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- WALTER TOOLS TCMT16T304-RP4 WPP10S Triangle Turning Insert, 3/8 Inch Inscribed Circle, Neutral, Rp4 Chip-Breaker
- SMC VALVES CDQ2WA32-50DZ Compact Cylinder, 32 mm Size, Double Rod Acting Switcher
- FPE NFJ437125 Bolt On Circuit Breaker Nfj-7 125 Amp 480vac 3p 18kaic@480v
- SPEC D20260 Compression Spring, 1.8 lbs/In Stiffness Rate, 0.28 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- MAIN FILTER INC. MF0870694 LH95116V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- BURNDY YAV28TC38FXB Compression Lug, 1.77 Inch Barrel Length, Yellow
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Speed Reducers and Gear Drives
- Calibration and Inspection Labels
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- Air and Water Aftercoolers
- Tool Steel Rods & Discs
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- EATON Shunt Trips
- PHILIPS ADVANCE HPS Ballasts
- MI-T-M Air Compressor Couplers
- NITRA DVP 2D Series Solenoid Valves
- MERIT BRASS 1628 Type C Stub Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M48170.040.0008 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Brass, 8 mm Lg., Std, Flat
€28.27 /pack





