APPROVED VENDOR M48040.030.0010 Machine Screw Pan M3 X 0.50 X 10 L, 50PK | AE9AMM 6GY55
APPROVED VENDOR M48040.030.0010 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Brass, 10 mm Lg., Std, Pan
Item: AE9AMMModel: M48040.030.0010Cross Ref: 6GY55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 85, Din En Iso 1580
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 10 mm
Finish Plain
Head Dia. 5.6 mm
Head Height 1.8 mm
Head Type Pan
Length 10 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Brass
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Thread Fit 6G
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 0.5 mm