FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #1 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 12 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 6 mm |
| Head Height | 2.52 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 12 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B99 |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 3.3 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Thread Type | Class | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M24660.020.0004 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €7.98 | |
![]() |
M24660.020.0005 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €6.44 | |
![]() |
M24660.020.0006 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €16.69 | |
![]() |
M24660.020.0008 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €11.62 | |
![]() |
M24660.020.0010 | M2 x 0.4 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | - | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €13.67 | |
![]() |
M24660.020.0020 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €14.13 | |
![]() |
M24660.025.0005 | M2.5 | 2.12 mm | 5 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €12.44 |
Explore Products
- TB WOODS HSH60-GK-SB-SS Disc Coupling
- DAYTON 4L300 V-Belt, 30 Inch Outside Lg, 1/2 Inch Top Wd, 0.313 Inch Thick, Polyester
- WEG CWC07-10-30V56I Contactor
- SQUARE D PHD36150GN Plug In Unit 3 Phase 4wire 150a 277/480v
- IPS ABA2203SNHF Half Kit, Fliptop, ABS, Satin Nickel
- DORIAN SFKT-12-SW2
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-1-125VBSP-CP Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, BSP Thread Connection, CPVC, 1-1/4 Inch Size
- MARKS USA 5SS19J/32D Antiligature Mortise Lockset Lever SS19 Classroom Schools
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Sound Level Meter Accessories
- Flashlight Chargers
- Direct Drive Single Inlet Forward Curve Blowers
- Ultrasonic Cleaners
- Lighting Control System Accessories
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, White
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Gray
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- COXREELS 1275 Series Hand Crank Hose Reels
- HOFFMAN Proline Series Network Switch Cabinets
- MAGLINER 2600 Series Slider ramps
- VESTIL CB-PMPS Series Counter-Balanced Pallet Master/Servers
- SANDPIPER FDA T20 Air-Operated Double Diaphragm Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24660.030.0012 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 12 mm Lg., Std
€10.99 /pack







