FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 963, Din En Iso 2009 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 12 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 9.3 mm |
| Head Height | 2.7 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 12 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B95 |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112116080 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 16.08 mm Size
- KERN AND SOHN 346-07 Test Weight, 10Kg, Stainless Steel
- WALTER TOOLS SX-3E300N02-CE4 WSM23S 6737586 Indexable Parting And Grooving Insert, Neutral, 0.1180 Inch Max. Grooving Width
- APPLETON ELECTRIC APPGRE150A
- INGERSOLL-RAND Y327-124 O Ring, Black
- LENOX TOOLS 29402D2B72310 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 91 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- BUSSMANN MDL-V-20
- PIP 16-150V/L Hand Protection Cut Resistant Gloves, L, Salt And Pepper, Pair
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Inspection Equipment
- Wall Switches
- Midget Locking Devices
- Ducting Hose Accessories
- Atomizing Spray Nozzles
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- MEMPHIS GLOVE Ninja X Bipolymer Coated Gloves
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- ASHCROFT Pressure Transducer with Display
- OSG 963 Carbide Bur
- VULCAN HART Rear Panel
- EATON 10250T Series Light Units
- BOSTON GEAR 6 Diametral Pitch Cast Iron Worm Gears
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24540.050.0012 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 12 mm Lg., Std, Flat
€14.13 /pack
