FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 17 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 33 mm |
| Head Height | 22 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 60 mm |
| Screw Length | 60 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M22 x 2.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.74 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158045 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
43F100KCS | 7/16"-20 | Fully Threaded | 3/8" | 0.656" | 0.437" | 180000 psi | Rockwell 39-45 | 0°F to +250°F | 100 | €103.89 | |
![]() |
M07000.060.0008 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €32.15 | |
![]() |
M07000.060.0014 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €22.12 | |
![]() |
U07000.007.0018 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 1 | €44.54 | |
![]() |
U07000.007.0025 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €45.50 | |
![]() |
U07000.007.0031 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €43.83 | |
![]() |
U07000.007.0037 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €46.66 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0414660 XH01305 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- DUCTMATE GRFTJ6GA24 6 Inch Diameter 24 Gauge Snap Pipe Free Flow Tee
- MORSE CUTTING TOOLS 95266 Spiral Flute, M10 Size, 3 Flute, D5 Semi-Bottom
- SMC VALVES ZPT04UN-A6 Vacuum Pad, Pad Size 2-8
- APPLETON ELECTRIC U81W4PR Control And Pendant Station, Aluminium
- DDS 57.1592.0712.7TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 2.25 Inch ID, 3.625 Inch Od, 0.5 Inch Width
- BISHOP-WISECARVER UTTRS1-1040 Linear Guide Track, Ground Profile, Steel, Open Channel, Size 1, 1040 mm Size
- RICE LAKE 80472MV Calibration Weight Set 200mg Polished
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cleaners
- Linear Fluorescent Lamps
- Damper and Valve Replacement Motors
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-14 Unf Lh
- FANTECH PB Series Premium Bath Fans
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Rear Connection
- GRAINGER Industrial Air And Water PVC Tubing
- MANITOWOC Gates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.220.0060 Metric Socket Head Cap Screw, M22x2.5 Thread Size, Cyl., 60 mm Lg., Class 12.9
€82.76 /pack






