FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 8 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 16 mm |
| Head Height | 10 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 40 mm |
| Screw Length | 40 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.64 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158045 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SMC VALVES VV5Q21-10C6FU3-S Valve Manifold, 4/5 Inch Port Size
- MAIN FILTER INC. MF0834722 HP87L812MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.42 Inch Height
- BUSSMANN TO3-06
- TSUBAKI 60B19F-1G Single Strand Sprocket 4.950 Inch Outside Diameter #60
- T&S 000735-40 Swivel Hex Nut
- HUBBELL - BRYANT 8210IG Receptacle, Single, 5-15R, 15 A, 125V AC, Orange, 2 Poles, Screw Terminals
- BROAN NUTONE 97009595 Damper Duct Connector
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Hole Saw Accessories
- Plastic Chain Barriers
- Hazardous Location Motors
- Steering and Turning Bars
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- EBERBACH Dual Speed Waring Blenders
- SOUTHWIRE COMPANY American Mustang Series Flexible Cord
- ULTRATECH Rail Gaskets
- LEGRIS 3604 Series Union Tees
- STARRETT 91307 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.100.0040 Metric Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Cyl., 40 mm Lg., Class 12.9
€41.21 /pack
