FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Hex Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 7 mm |
| Head Height | 4 mm |
| Head Type | Cylindrical |
| Length | 25 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318156040 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
43F100KCS | 7/16"-20 | Fully Threaded | 3/8" | 0.656" | 0.437" | 180000 psi | Rockwell 39-45 | 0°F to +250°F | 100 | €103.89 | |
![]() |
M07000.060.0008 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €32.15 | |
![]() |
M07000.060.0014 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €22.12 | |
![]() |
U07000.007.0018 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 1 | €44.54 | |
![]() |
U07000.007.0025 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €45.50 | |
![]() |
U07000.007.0031 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €43.83 | |
![]() |
U07000.007.0037 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €46.66 |
Explore Products
- DEWALT DWHT20549 Hacksaw Blade 10 Inch 24 TPI
- GATES K070735 Premium Oe Micro-V Belt
- GRAINGER 18f.125x1.75-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick, Cold Finished, Polished
- WATTS LFM127-1150SSTYX 12 0059-03 WATTS 0059-03
- NITRA NCP1-20-260N Current To Pneumatic Transducer, 4-20mA Input, 2 To 60 Psig Output Pressure
- VESTIL GR-H2R-BO-11-HDG Galvanized Steel Straight Guard Rail, 132 Inch Length, Gray
- HONEYWELL V5015A1169
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Wallpaper Tools
- Food Scales
- Spanner and Hydrant Wrenches
- Powered Belt Conveyors
- Hand Truck Wheels and Axles
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- WEST CHESTER PROTECTIVE GEAR Chemical Resistant Aprons, Blue
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- INGERSOLL-RAND 2 Stage, Tank Mounted, Splash Lubricated, Horizontal Electric Air Compressor
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Branch Tee Low Lead Brass
- BROWNING Speed Reducer Gear Heads
- CALDWELL CPP Series Pipe Picks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.040.0025 Metric Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Cyl., 25 mm Lg., Blk Oxide
€9.59 /pack






